Trądzik różowaty – jakie zabiegi?

Trądzik różowaty – jakie zabiegi?
5 (100%) 3 vote[s]

Trądzik różowaty jest uciążliwym, przewlekłym problemem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pierwsze objawy tej nieprzyjemnej przypadłości pojawiają się najczęściej pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Są nimi zmiany skórne, które pojawiają się głównie na policzkach i w okolicach nosa, jak również na dekolcie. Szacuje się, że problem trądziku różowatego dotyczy około 10% populacji. Często trudno jest uchwycić różnicę pomiędzy skórą naczyniową a trądzikiem różowatym – może występować jedynie nawracający, silny rumień, jak również krostki i grudki o podłożu niezapalnym.

Leczenie trądziku różowatego

Zwykle leczenie trądziku różowatego polega na stosowaniu środków farmakologicznych ogólnych lub miejscowych, zawierających jako składniki aktywne metronidazol, tetracyklinę, klindamycynę lub erytromycynę. Antybiotyki stosuje się długoterminowo – przez kilka tygodni lub miesięcy. Niestety mają one niekorzystny wpływ na wątrobę, mimo stosowania przerw w ich zażywaniu.

Zaleca się więc wykonywanie różnych zabiegów dermatologicznych, które nie mają tak negatywnego wpływu na zdrowie, jak leki. Często są one także niezbędnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Celem takich zabiegów jest zamknięcie naczynek krwionośnych, uszczelnienie ich ścianek, a co za tym idzie, zmniejszenie rumienia. Jeżeli chodzi o trądzik różowaty zabiegi dobierane są zawsze indywidualnie przez specjalistów, w zależności od postaci trądziku, stadium choroby i skali problemu. W gabinecie kosmetycznym wykonuje się peelingi chemiczne, laserowe zamykanie naczynek, jonoforezę z witaminą C i wapniem, elektrokoagulację, ultradźwięki, galwanizację anodą, IPL, czy naświetlanie soluxem.

Maseczki do cery naczyniowej, czy zabieg jonoforezy z wykorzystaniem kwasu askorbinowego to metody polecane w początkowych fazach choroby. Peeling chemiczny kwasem azelainowym wycisza stan zapalny, zmniejsza obrzęk i łagodzi rumień. Może być wykonywany nawet w zaawansowanych stadiach trądziku różowatego.

Na bardziej zaawansowaną postać trądziku różowatego proponuje się laser naczyniowy lub IPL. W tych metodach promieniowanie przenika przez przez epidermę, sięgając naczynek krwionośnych, które znajdują się w skórze właściwej. IPL (Intensive Pulse Light, czyli Intensywne Światło Impulsowe) to technologia, która wykorzystuje fale świetlne w zakresie od 500 do 1200 nm.

Polecamy również lekturę: http://czasherbaty.pl/czytelnia/tradzik-rozowaty-leczenie/

Czego unikać w trakcie choroby?

Zdecydowanie niewskazane są zabiegi mogące podrażnić skórę, takie jak peelingi mechaniczne i złuszczanie skóry kwasami. Nie zaleca się także mikrodermabrazji oraz  zabiegów rozgrzewających. Bardzo ważne są także zabiegi pielęgnacyjne, które wykonujemy codziennie w warunkach domowych. Skóra musi być oczyszczana regularnie i dokładnie za pomocą delikatnych środków do mycia. Należy ponadto unikać pocierania i uciskania skóry. Można samodzielnie wykonywać peelingi enzymatyczne przeznaczone do cery naczyniowej, ale unikać peelingów mechanicznych i tzw. „parówek”.
Należy zwracać szczególną uwagę na skład stosowanych kosmetyków – nie powinny zawierać konserwantów, glikolu propylenowego, glikolu butylenowego, lanoliny euceryny i alkoholu etylowego. Najbezpieczniej zakupić je w aptece po konsultacji z farmaceutą.

Osobom borykającym się z uciążliwym problemem jak trądzik różowaty zabiegi proponowane przez renomowane gabinety kosmetyczne na pewno pozwolą na uzyskanie znaczącej poprawy wyglądu skóry i samopoczucia. Trądzik różowaty jest nadal trudny w pielęgnacji i leczeniu, ale współczesna kosmetologia i dermatologia dysponują nowoczesnymi metodami, pomagającymi wyleczyć lub zahamować rozwój choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5