Jak się bronić przez grypą jelitową

Jak się bronić przez grypą jelitową
5 (100%) 1 vote[s]

Grypa jelitowa to wyjątkowo paskudna choroba. Dla dorosłego, zdrowego człowieka nie jest śmiertelna, ale jest wyjątkowo nieprzyjemna. Może być za to groźna dla niemowląt, małych dzieci i ludzi z osłabioną odpornością, ponieważ mocno zaburza gospodarkę elektrolitową poprzez silne odwodnienie.

Objawy grypy jelitowej

Objawy grypy jelitowej bardzo przypominają zwykłą grypę. Zwykle choroba rozpoczyna się od złego samopoczucia, dreszczy i gorączki, która szybko staje się bardzo wysoka. Do tego przyłączają się objawy ze strony układu pokarmowego. Najpierw nudności i bóle brzucha, potem wymioty i biegunka. Ta ostatnia jest zwykle wodnista i bardzo męcząca. To wszystko sprawia, że człowiek staje się szybko osłabiony i to nieraz tak silnie, że ma problemy z dojściem do toalety. Bardzo groźne jest w tej chorobie odwodnienie, dlatego niemowlęta i małe dzieci powinny być obowiązkowo konsultowane przez lekarza i ewentualnie skierowane do szpitala, gdzie dożylnie zostaną podane im specjalne elektrolity.

Przyczyny grypy jelitowej

Co jest przyczyną grypy jelitowej? To tzw. rotawirus. Bywa, że są to inne mikroby – nonawirusy lub adenowirusy, ale zdarza się to dość rzadko. Wirus, uszkadzając jelita, powoduje wszystkie nieprzyjemne objawy. Co więcej, ten mikrob zaczyna się namnażać i rozsiewać z zarażonego organizmu, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy. Jest to jedna z przyczyn bardzo dużej zaraźliwości grypy jelitowej, bo zwykle człowiek zaraża się, nie wiedząc o tym. A grypę można załapać drogą kropelkową lub pokarmową. Najczęściej jest to droga pokarmowa. Wystarczy podać rękę zakażonej osobie, a potem nieumytymi rękoma coś zjeść i możemy się spodziewać, że zachorujemy. Dlatego ważne jest zachowanie higieny przy przygotowaniu i spożywaniu posiłków, choć i to nie gwarantuje, że nie zarazimy się grypą jelitową.

Leczenie grypy jelitowej

Leczenie grypy jelitowej jest wyłacznie objawowe, ponieważ nie ma leku na tę chorobę. Polega ono przede wszystkim na spożywaniu dużej ilości płynów, które są tracone przez biegunkę i wymioty. Takie nawadnianie „na siłę” pozwoli zabezpieczyć organizm przed niebezpiecznym odwodnieniem. Jakie płyny należy spożywać? Może to być niesłodka herbata, mięta czy rumianek. Jednak najlepsze są specjalne elektrolity, które można kupić w aptece. Są one zwykle w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Dzięki optymalnemu składowi, zapobiegają one nie tylko odwodnieniu, ale i zaburzeniom gospodarki elektrolitowej.

czytaj też: http://medicomag.pl/medycyna/grypa-zoladkowa-zaczyna-sie-sezon/

Dieta na grypę jelitową

Podczas choroby ważna jest też dieta. W początkowej fazie choroby nie powinno się nic jeść. Po kilku, kilkunastu godzinach można próbować podawać kleiki z kasz (skrobia będzie pochłaniała toksyny). Stopniowo można podawać gotowane ziemniaki, tartę i odciśnięte jabłka, jogurt. Potem rozszerzamy dietę o zupy jarzynowe, najlepiej przetarte i gotowane, lekkostrawne warzywa z marchewką na czele. W miarę zdrowienia do diety dodajemy twarogi i gotowane mięso drobiowe.
Podczas całej choroby stosujemy bezwględny reżim sanitarny. Obowiązkowe mycie rąk i naczyń, ich odkażanie powinny być regułą. Warto przecierać płynami odkażającymi także klamki. Chyba nie trzeba przypominać o stosowaniu środków odkażających w toalecie.

Oprócz zachowania czystości, która nie daje 100% pewności, że nie zachorujemy, jedyną metodą ochrony przed grypą jelitową są szczepienia przeciw rotawirusom. Niestety, szczepienia te nie są refinansowane i trzeba za nie zapłacić. Warto jednak wydać pieniądze, aby zabezpieczyć dzieci przed zachorowaniem, ponieważ to właśnie one najciężej przechodzą grypę jelitową. Szczepienie zaś powoduje, że albo dziecko nie zachoruje, albo przejdzie chorobę łagodnie.

2 replies on “Jak się bronić przez grypą jelitową”

  1. zły pisze:

    Nie obronisz się przed grypą żołądkową, tak jak nie obronisz się przed zakwasami. Trzeba przeżyć i jakoś to będzie. Plus jest taki, że po każdej jelitówce jesteś już odporny na bakterie grypy jelitowej, ale tylko na ten jeden rodzaj. W sumie daje to jakiś luz, bo przynajmniej, jak w tym sezonie szczep wróci, to już nie zachorujesz.

  2. robot pisze:

    Zakwasy są oznaką zmęczenia lub nawet w niektórych organizmach przemęczenia organizmu. A właśnie zmęczony organizm najchętniej atakują wirusy grypy żołądkowej, bo jest on osłabiony. Trzeba więc pamiętać o tym i wiedzieć kiedy i na ile można sobie pozwolić w czasie gdy istnieje ryzyko, że w okolicy grasuje grypa jelitowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =