Rwa kulszowa – umiesz ją rozpoznać?

Rwa kulszowa – umiesz ją rozpoznać?
5 (100%) 3 votes

Obecnie dolegliwości bólowe, które promieniują od dołu pleców do ud i dalej, pojawiają się coraz częściej. Rwa kulszowa – bo tak nazywa się to schorzenie – jest spowodowana uciskiem nerwu kulszowego. Dlaczego dochodzi do takiego patologicznego stanu i co można zrobić, gdy się on pojawi?

Atak rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej może nastąpić na skutek nieprawidłowego ruchu. Ale zdarza się również, że pojawia się w nocy, gdy teoretycznie żadne przeciążenia kręgosłupa nie powinny występować. Co można zrobić w przypadku, gdy taki ból się pojawi? Podstawową czynnością, jaką można wykonać, jest zmiana pozycji na taką, w której ucisk nerwu będzie mniejszy. Najbardziej polecaną pozycją jest położenie się na wznak i ugięcie nóg w kolanach.

By zmniejszyć dolegliwości bólowe warto również wykonać okład – zimny lub ciepły, w zależności od tego, co przynosi ulgę. W przypadku ostrego ataku rwy konieczne może być zastosowanie środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa leczenie polega nie tylko na minimalizowaniu objawów, ale także na usunięciu przyczyny bólowych dolegliwości. Konieczne jest przede wszystkim zmniejszenie nacisku krążka międzykręgowego na nerw. Obecnie otrzymuje się taki efekt poprzez wykorzystanie fizjoterapii oraz przez wykonywanie specjalnych ćwiczeń.

Rehabilitacja rwy kulszowej

W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa ćwiczenia są bardzo istotne. Warto pamiętać, że określona aktywność fizyczna pomaga nie tylko w leczeniu, ale również profilaktyce rwy kulszowej. Wiele osób, które wykonują siedzącą pracę, zapomina o codziennej gimnastyce pleców. W ten sposób mięśnie, które mają za zadanie utrzymywać kręgosłup we właściwej pozycji, są osłabione i nie mogą dobrze spełniać swojej roli. Ćwiczenia nie są wskazane tylko w przypadku, gdy atak rwy kulszowej właśnie trwa – w takich sytuacjach podstawowym zadaniem jest minimalizowanie bólu.

W przypadku wystąpienia takiej choroby, jak rwa kulszowa masaż również jest bardzo dobrym środkiem leczniczym, który wspomaga terapię przeciwbólową. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy standardowe leki przeciwbólowe nie działają, lekarz może zastosować środki podawane w zastrzykach. W terapii możliwe jest wykorzystanie także leków rozluźniających mięśnie.

Operacja na rwę kulszową

Zazwyczaj fizjoterapia i stosowanie leków przeciwbólowych pomaga w przypadku wystąpienia rwy kulszowej. Jednak istnieją sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Tak dzieje się w przypadku, gdy rwa kulszowa powtarza się ciągle pomimo zastosowania odpowiednich metod.

Także ból, który nie da się zlikwidować lekami oraz pojawienie się innych dolegliwości, obejmujących zaburzenia czucia, jest wskazaniem to wykonania operacji. Obecnie tego typu leczenie zalecane jest dość rzadko – tylko w przypadkach rzeczywiście tego wymagających. W czasie operacji wycinana jest zwykle część lub całość krążka międzyżebrowego, w zależności od tego, co było powodem dolegliwości bólowych. Gdy wycinana jest tylko część, pacjent ma szansę na znacznie szybszy powrót do pełnej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4