Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa
5 (100%) 7 votes

W takiej chorobie, jak zespół Downa przyczyny zachorowania są genetyczne, dlatego nie jest możliwe wyleczenie się z tej przypadłości. Leczenie osób z zespołem Downa jest nastawione na wydłużenie ich życia oraz polepszenie jego jakości.

W przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa objawy są bardzo poważne i zaburzają bardzo często normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Bardzo ważne jest dlatego wykonywanie regularnych czynności rehabilitacyjnych. Jest to możliwe także w warunkach domowych. Należy pamiętać o tym, by taką rehabilitację wykonywać już od 2 doby życia dziecka z zespołem Downa. Istnieją dwie podstawowe metody rehabilitacji dziecka z zespołem Downa: metoda VOJTA oraz metoda NDT BOBATH.

Metoda VOJTA w rehabilitacji dziecka z zespołem Downa

Metodę VOJTA można powiązać w pewien sposób z akupresurą. Jest to bowiem metoda rehabilitacyjna, polegająca na uciskaniu określonego punktu ciała dziecka tak, by sprowokowana została pewna reakcja, która spowoduje powstanie w mózgu dziecka połączeń pozwalających na nauczenie się takich czynności, jak: siadanie, wstawanie i chodzenie czy też przekręcane się.

Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty w rehabilitacji metodą VOJTA, konieczne jest stymulowanie ciała dziecka aż cztery razy dziennie po kilka do kilkunastu minut. Można w tym celu korzystać z pomocy terapeuty, ale nieodzowna może być oprócz tego pomoc ze strony rodziców. Poprawa stanu zdrowia dziecka widoczna jest w przypadku metody VOJTA zazwyczaj po 2-3 miesiącach chociaż zdarza się również, że na poprawienie stanu zdrowia u dziecka trzeba czekać nawet kilka lat. Wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku. Warto jest zwrócić uwagę, że w przypadku stosowaniu metody VOJTA, dzieci bardzo często reagują płaczem. Jest on jednak w tym przypadku bardzo zdrowy dla dzieci z zespołem Downa, ponieważ oczyszcza on drogi oddechowe z zalegającego w nich śluzu, co zmniejsza ryzyko infekcji, które są tak bardzo niebezpieczne w przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa.

Metoda NDT BOBATH w rehabilitacji zespołu Downa

Metoda NDT BOBATH w przypadku rehabilitacji dziecka z zespołem Downa polega na ukazywaniu dziecku właściwych wzorców poruszania się przez wykonywanie we właściwy sposób określonych czynności pielęgnacyjnych. Jest to forma rehabilitacji ruchowej, podczas której osoba dorosła, opiekująca się dzieckiem z zespołem Downa, prowokuje wykonywanie przez takie dziecko ruchów podczas jego noszenia, przewijania, umieszczania w foteliku czy też przewracania z pleców na brzuszek i na odwrót. Dziecko w ten sposób uczy się technik poruszania się we właściwy sposób.

Taka stymulacja jest mu bardzo potrzebna, ponieważ takie czynności u dziecka z zespołem Downa nie przychodzą mu prosto tak, jak w przypadku dzieci zdrowych. Jeśli rehabilitacja metodą NDT BOBATH zostanie przeprowadzona w pierwszych kilku latach życia dziecka prawidłowo, dziecko będzie się odznaczało ruchliwością podobną do tej, którą mają zdrowe dzieci. Jest to niezwykle ważne, ponieważ takie dziecko będzie miało lepszy start w dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 2