Miażdżyca chorobą cywilizacyjną

Miażdżyca chorobą cywilizacyjną
5 (100%) 4 vote[s]

Nie ulega kwestii, że postęp cywilizacyjny ułatwia nam życie. Nie wychodząc z domu, możemy wykonywać pracę, dokonywać zakupów przez Internet i zamawiać posiłki na telefon. Niestety pociąga za sobą również zagrożenia w postaci chorób cywilizacyjnych, jedną z nich jest miażdżyca.

Co to jest miażdżyca

Miażdżyca, nazywana też arteriosklerozą, jest chorobą przewlekłą, dotyczącą naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętnic. Wszystkie układy i organy naszego organizmu starzeją się wraz z upływem wieku i jest to proces całkowicie naturalny, trwający przez kilkadziesiąt lat. Prowadząc niewłaściwy tryb życia, naturalne zmiany przyśpieszamy. I tak jest właśnie w przypadku miażdżycy.

Miażdżyca polega na odkładaniu się blaszek miażdżycowych we wnętrzu tętnic. Głównym składnikiem blaszki jest cholesterol, ale także wapń i białko. Stopniowo powodują zwężenie światła tętnicy i spowolnienie przepływu krwi między narządami.

Za prawidłowe dostarczanie utlenianej krwi odpowiada serce, które swoimi skurczami powoduje jej przepływ. Do prawidłowej pracy niezbędny jest mu tlen transportowany przez krew. Zwężenie naczyń tętniczych powoduje niedobór tlenu, mięsień sercowy wykonuje coraz większą pracę i powiększa swoje rozmiary, by móc pobrać więcej utlenionej krwi. Robi się błędne koło.

Największe zagrożenie stanowi miażdżyca aorty, największej tętnicy dostarczającej krew. To od niej idą rozgałęzienia do różnych organów.

Miażdżyca i jej objawy

Miażdżyca przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych objawów. Pierwsze pojawiają się, gdy światło tętnicy zmniejsza się o 50%, co powoduje niedotlenienie różnych organów.

Najczęstsze objawy miażdżycy to:

 • przyśpieszona akcja serca,
 • poczucie zmęczenia,
 • brak koncentracji,
 • trudności z pamięcią,
 • szybkie męczenie się.

Bardzo rzadko mogą występować objawy skórne, najczęściej są to charakterystyczne grudki różnej wielkości, rozmieszczone wokół powiek, rzadziej występują pod piersiami lub zgięciu łokcia. Każdy z tych objawów jest wskazaniem do wykonania poziomu cholesterolu i innych badań kontrolujących pracę serca.

Miażdżyca i jej leczenie

Leczenie miażdżycy jest długotrwałe i trwa do końca życia. W stanach stabilnych choroby wystarczające jest przyjmowanie środków obniżających cholesterol, ciśnienie tętnicze. Leczenie farmakologiczne wspomaga zamiana diety i trybu życia. W stanach zaawansowanych konieczna jest interwencja chirurgiczna i zastosowanie koronarografii poszerzającej naczynia lub bajpasów, czyli sztucznych naczyń.

Mało znaną metodą zwalczania miażdżycy jest chelatacja, polegająca na podawaniu kroplówek z syntetycznym aminokwasem rozpuszczającym blaszkę miażdżycową.

Zapobieganie miażdżycy

Jak w przypadku wielu innych chorób, tak w przypadku miażdżycy, najważniejsza jest profilaktyka. Przede wszystkim w diecie należy unikać tłuszczy zwierzęcych i zastąpić je roślinnymi, należy wzbogacić ją także o ryby, warzywa, owoce i produkty małoprzetworzone, które obniżają poziom cholesterolu.

Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna, zwiększająca wydolność poszczególnych organów, ale przede wszystkim serca

2 replies on “Miażdżyca chorobą cywilizacyjną”

 1. Mądry pisze:

  Objawy miażdżycy są takie, że właściwie nie wiadomo jakie. Bo co ma znaczyć szybsze męczenie się, jak miażdżyca pojawia się w sile wieku, więc naturalne jest, że człowiek szybciej się męczy? Nic to nikomu nie mówi, więc można sobie odpuścić w zupełności takie podejście do diagnozowania, bo nikt się nie domyśli bez konkretów, że to miażdżyca.

 2. Polo pisze:

  Jak się wcześniej nie męczyłeś na dwóch piętrach po schodach, a teraz się szybko męczysz, to może to być miażdżyca a nie nagły spadek formy, teraz kojarzysz? Jak masz zadyszkę po wejściu na pierwsze piętro to niezależnie od tego czy podejrzewasz chorobę wieńcową czy nie, powinieneś iść do lekarza i kropka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 + = 59