Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy
5 (100%) 5 vote[s]

Chociaż zaćma najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku, co jest związane ze starzeniem się komórek organizmu, to jednakże są również jej inne rodzaje, które mogą wystąpić niezależnie od wieku. Przyczyną wówczas mogą być urazy, inne choroby czy też przyjmowane leki. Jakie są objawy zaćmy i jak wygląda operacja usuwania katarakty?

Objawy zaćmy wrodzonej oraz nabytej

Przy zaćmie wrodzonej objawem jest biała źrenica czy też odruch palcowo-oczny Franceschettiego u niemowląt.

Czytaj: Leczenie zaćmy w portalu chorobazacma.net.pl

Jeśli chodzi o objawy zaćmy nabytej, to może dojść do nieostrego widzenia, które postępuje w zależności od rodzaju zaćmy, zaburzonej oceny odległości, krótkowzroczności, przymglonego widzenia czy też zaburzeń podczas poruszania się przez chorego.

Rodzaje zaćmy niezwiązanej z wiekiem

 

 1. Zaćma toksyczna

Okazuje się, że przyjmowanie niektórych leków przez dłuższy okres czasu może przyczynić się do rozwoju zaćmy. Chodzi tutaj głównie o stosowanie sterydów podczas leczenia schorzeń o przewlekłym procesie zapalnym. Po odstawieniu sterydów możliwe jest zahamowanie czy też nawet cofnięcie zmętnienia soczewki. Soczewkę oka mogą uszkodzić także leki nasercowe.

 1. Zaćma cukrzycowa

Ten rodzaj zaćmy występuje zazwyczaj jako powikłanie cukrzycy insulinozależnej u młodych osób. Zdarzają się nawet przypadki rozwinięcia się tejże choroby w ciągu zaledwie kilkunastu dni, na skutek czego dochodzi do zaburzenia czynności aparatu optycznego oka, co uniemożliwia widzenie. Dlatego też cukrzycy powinni znacznie częściej udawać się do okulisty w celu wykluczenia zaćmy oraz innych powikłań ocznych tejże choroby. Okazuje się, że zaćma może być pierwszym z objawów cukrzycy, więc należy kontrolować poziom cukru we krwi.

 1. Zaćma wikłająca

W przypadku nieprawidłowego odżywienia soczewki, może dojść do jej stopniowego uszkadzania, co ma miejsce w przypadku przewlekłych zapaleń naczyniowej błony oka. Niezwykle groźne są także rozwijające się wewnątrz gałki ocznej nowotwory, które w wyniku uciskania na naczynia krwionośne, powodują niedostateczne ukrwienie soczewki.

 1. Zaćma tężyczkowa

Ten rodzaj zaćmy powstaje na skutek niedoboru jonów wapnia we krwi i zwykle ma miejsce po usunięciu przytarczyc. Objawem są drobne zmętnienia soczewki, które są widoczne w postaci jasnych czy kolorowych punkcików na źrenicy. Choroba ta ma powolny przebieg.

 1. Zaćma urazowa

W wyniku uszkodzenia soczewki dochodzi do jej zmętnienia, a w następstwie do zaćmy. W celu usunięcia powstałych uszkodzeń, konieczne jest przeprowadzenie operacji i usunięcie uszkodzonej soczewki.

Zaćma operacja, czyli jedyna droga leczenia

Leczenie zaćmy polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki w przypadku, kiedy to widzenie jest znacznie ograniczone. Jako że usunięcie soczewki pozbawia oka ostrego widzenia z bliska i z daleka, to konieczna jest korekcja optyczna. Polega ona na zastosowaniu szkieł okularowych czy też soczewek kontaktowych. Usuniętą soczewkę zastępuje się jej sztucznym odpowiednikiem. U starszych dzieci przeprowadza  się wszczepy, jednakże zazwyczaj kończy się to krótkowzrocznością.

2 replies on “Leczenie zaćmy”

 1. Piotras pisze:

  Leczenie zaćmy praktycznie nie istnieje, to znaczy jest operacja zaćmy, potem długo długo nic i dopiero jakieś inne sposoby na zaćmę. Jak macie możliwość z NFZ albo kasę na prywatny zabieg to zaćmę powinno się operować, bo to najlepsza metoda na to żeby pozbyć się zaćmy skutecznie a nie stosować jakieś półśrodki o nie do końca potwierdzonym działaniu.

 2. chwalipięta pisze:

  Wszystko fajnie, ale jak zrobisz operację zaćmy to nie masz absolutnie żadnej gwarancji, że choroba nie wróci. Jest jeszcze coś takiego jak zaćma wtórna, która pojawia się w przypadku, gdy była operacja zaćmy. Dosłownie dwa tygodnie po jej wykonaniu zaćma może pojawić się na tym samym oku, a wtedy już nie można go operować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 + = 39