Krwiomocz – popularny symptom chorób układu moczowego

Krwiomocz – popularny symptom chorób układu moczowego
5 (100%) 2 vote[s]

Niektóre objawy chorobowe pojawiają się w wyniku wielu bardzo różnych schorzeń. Tak jest w przypadku krwiomoczu, który na dobrą sprawę może oznaczać co najmniej kilka różnych chorób. Niektóre z nich nie powinny budzić niepokoju, gdyż nie są poważne, inne natomiast to ciężkie, trudne do wyleczenia schorzenia.

Chory pęcherz

Pierwszym co przychodzi na myśl po zauważeniu krwi w moczu jest choroba pęcherza. Wydaje się, że najczęstszym schorzeniem dającym ten objaw jest zapalenie tego narządu. Tym nie mniej, warunkiem koniecznym do jego zdiagnozowania jest występowanie również przynajmniej 2-3 innych objawów, takich jak ból podczas oddawania moczu, czy też częstomocz.

Leczenie zapalenia pęcherza jest stosunkowo proste. Należy przez co najmniej kilka dni łykać odpowiednie tabletki, które powinny całkowicie rozwiązać problem. Ponadto, wskazane jest picie dużej ilości płynów. Wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna, gdyż niezbędne medykamenty można kupić bez recepty. Jednakże, w przypadku ciężkiego zapalenia pęcherza leczeniem powinien zająć się lekarz.

Kto choruje na pęcherz?

Warto zauważyć, że nie każdy jest tak samo narażony na choroby pęcherza. Generalnie, u mężczyzn schorzenie to praktycznie się nie pojawia. Jest tak dlatego, że budowa ich układu moczowego zapobiega zakażeniu pęcherza. U kobiet nie ma tego zabezpieczenia, gdyż ich cewka moczowa jest krótka i bakterie mogą w zasadzie bez trudu przedostać się aż do pęcherza moczowego.

Problemy z nerkami

Krew w moczu to często oznaka nie tylko kłopotów z pęcherzem, ale także z nerkami. Chorób nerek jest wiele, jednak tymi najczęściej występującymi zdają się być kamica nerkowa, a także choroba kłębuszków nerkowych. W obu tych chorobach może wystąpić krwiomocz.

Kamica to choroba przede wszystkim charakteryzująca się tym, że chorzy odczuwają duże dolegliwości bólowe. Boli w zasadzie całe podbrzusze, jak również plecy w części lędźwiowej. Ponadto, w ciężkich przypadkach jako objaw choroby może wystąpić kolka nerkowa, nasilająca dolegliwości bólowe. (czytaj więcej na http://uro.net.pl)

Choroba kłębuszków nerkowych natomiast nie jest aż tak bolesna, jednak ma inne przykre objawy. Jest to wspomniany już, wspólny dla obu tych schorzeń krwiomocz. W przypadku tego schorzenia przyjmuje on nieco inną barwę, a mianowicie jest ciemnoczerwony, w skrajnych przypadkach nawet czarny. Ponadto, choroba kłębuszków nerkowych sprawia, że pacjentowi znacząco wzrasta ciśnienie.

Nowotwór układu moczowego

Oprócz wszystkich powyższych mniej lub bardziej poważnych chorób krew w moczu może również oznaczać najcięższe ze schorzeń czyli nowotwór. Oczywiście, nie ma sensu przewidywanie najgorszego po zauważeniu krwi w moczu, gdyż stosunkowo rzadko oznacza ona właśnie nowotwór. Czasami jednak, może być oznaką nowotworu pęcherza czy też cewki moczowej ,a w przypadku mężczyzn, nowotworu prostaty.

2 replies on “Krwiomocz – popularny symptom chorób układu moczowego”

  1. Chrabąszcz pisze:

    U mnie krew w moczu pojawiła się w wyniku uderzenia. Podczas meczu zostałem kopnięty przez przypadek w krocze i zrobiła się mała opuchlizna. Opuchlizna zeszła, a potem zacząłem mieć mętny mocz i chyba to jest krew. Bo nie wiem jak niby miałbym to sprawdzić. Czy to jest kłopot i powinienem zgłosić się do lekarza? A jeśli tak, to do jakiego?

  2. Sylwia pisze:

    Krew w moczu to jeden z objawów raka prostaty. A chyba nie muszę nikogo przekonywać, że to po prostu jest śmiertelna choroba, której powinno się unikać i od razu leczyć i to wszelkimi sposobami, bo jak nowotwór zrobi się złośliwy, to jest już pozamiatane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 + = 84