Homocysteina – norma i badanie

Homocysteina – norma i badanie
5 (100%) 2 vote[s]

Homocysteina to aminokwas siarkowy, który powstaje w organizmie człowieka podczas trawienia pokarmów białkowych. Jest to związek, który w rozsądnych ilościach jest potrzebny, pełni bowiem fizjologiczną funkcję budulcową. Problem pojawia się wtedy, gdy we krwi człowieka zaczyna krążyć zbyt wiele homocysteiny – a poprzez proste zaniedbania, do takiego stanu doprowadzić jest niestety stosunkowo łatwo.

Homocysteina ma tę właściwość, że pod wpływem działania witamin, potrafi przemieniać się w inne aminokwasy. Aby tak się jednak stało, poziom tych witamin w organizmie człowieka musi być wystarczający. Gdy ich zabraknie, nadmiar homocysteiny pozostaje we krwi człowieka i może doprowadzić nawet do zmian miażdżycowych.

Dlaczego warto zrobić badanie homocysteiny

Dlatego poziom aminokwasu należy starannie kontrolować. Powinny to robić przede wszystkim te osoby, u których w wywiadzie rodzinnym pojawia się zawał serca. Ryzyko tego groźnego problemu może wynikać także z predyspozycji genetycznych. Stąd też, wśród badań, które wykonuje osoba z grupy podwyższonego ryzyka, konieczne jest także oznaczanie poziomu homocysteiny.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które mogą być genetycznie zagrożone udarem bądź też chorobą wieńcową. Oczywiście, na ich wystąpienie wpływa szereg czynników – niemniej jednak, za część przypadków wprost, za inne zaś pośrednio, odpowiada homocysteina. Zbadanie jej poziomu we krwi nie jest skomplikowane, stąd też warto znać ten wynik, aby w razie potrzeby móc skutecznie zainterweniować – póki nie będzie na to za późno.

Norma homocysteiny

Homocysteina norma, która oznaczana jest standardowo w granicach 5-15 mol/l, niebezpieczna może być także w mniejszych ilościach. Stąd też, część specjalistów uznaje za bezpieczną wartość poniżej 10 mol/l – dodatkowo, należy rozróżnić tę normę w zależności od płci, wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Niemniej, pamiętać też trzeba, że homocysteina jest niebezpieczna dla każdego i może spowodować bardzo poważne reperkusje zdrowotne u osób w każdym wieku.

Cena badania homocysteiny

Jeśli chodzi o badanie, w którym oznaczana jest homocysteina cena waha się z reguły od 30 do 70 złotych, w zależności od wykonującego je ośrodka. Jest to badanie specjalistyczne, stąd też jego koszt jest stosunkowo akceptowalny – w przypadku osób, u których homocysteina może wyrządzić duże szkody, jest to wsparcie nie do przecenienia.

Czytaj więcej: https://zdrowy.net/zdrowie/homocysteina/

Badanie homocysteiny polega na pobraniu krwi na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Przed jego wykonaniem można skonsultować z lekarzem dietę – część składników, między innymi zioła, warto wykluczyć z niej przynajmniej na 48 godzin przed badaniem, mogą one bowiem zafałszować finalny wynik.

Powikłania z powodu homocysteiny

W przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny, działania należy podjąć jak najszybciej – bowiem niekontrolowany, potrafi on rosnąć bardzo szybko. Niebagatelne znaczenie ma tu suplementacja witamin, przede wszystkim B6 i B12, a także kwasu foliowego. W przypadku, gdy poziom homocysteiny w osoczu był podwyższony, należy także powtórzyć badania kontrolne w przyszłości – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Homocysteina może być tykającą bombą w organizmie człowieka. Jeśli jest w nadmiarze, często atakuje z zaskoczenia, a szkody, które wyrządza, postępują bardzo szybko. Nadmiar ten uszkadza tętnice, a także powoduje zmiany miażdżycowe. Tak naprawdę, zagrożony jest każdy człowiek, który nie dba o właściwą dietę i nawyki. Niemniej, szczególną ostrożność muszą zawsze zachować te osoby, które są genetycznie zagrożone tego typu zmianami. Dobra wiadomość jest taka, że wykryte zagrożenie stosunkowo prosto jest zastopować. Trzeba jednak o nim wiedzieć – i dlatego powinniśmy się badać.

2 replies on “Homocysteina – norma i badanie”

  1. Marcel pisze:

    Tak to niestety jest, a może na szczęście, że medycyna się rozwija i potem człowiek już kompletnie nie wie co ma badać, bo raz mówią, że wystarczy cholesterol, a potem się okazuje, że jednak homocysteina jest znacznie groźniejsza, ale ciężko ją zbadać, bo znika.

  2. Edik pisze:

    Dziwi Cię to? Wiele lat temu ludzie leczyli pokrzywką i pijawkami. Trzeba się tylko cieszyć, że homocysteina jest coraz lepiej poznana, ale warto też pamiętać, że jeszcze pare lat temu cholesterol też był tylko zły dopóki się nie okazało, że są dwa rodzaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 8