Homocysteina – norma i badanie

Homocysteina – norma i badanie
5 (100%) 2 vote[s]

Homocysteina to aminokwas siarkowy, który powstaje w organizmie człowieka podczas trawienia pokarmów białkowych. Jest to związek, który w rozsądnych ilościach jest potrzebny, pełni bowiem fizjologiczną funkcję budulcową. Problem pojawia się wtedy, gdy we krwi człowieka zaczyna krążyć zbyt wiele homocysteiny – a poprzez proste zaniedbania, do takiego stanu doprowadzić jest niestety stosunkowo łatwo.

Homocysteina ma tę właściwość, że pod wpływem działania witamin, potrafi przemieniać się w inne aminokwasy. Aby tak się jednak stało, poziom tych witamin w organizmie człowieka musi być wystarczający. Gdy ich zabraknie, nadmiar homocysteiny pozostaje we krwi człowieka i może doprowadzić nawet do zmian miażdżycowych.

Dlaczego warto zrobić badanie homocysteiny

Dlatego poziom aminokwasu należy starannie kontrolować. Powinny to robić przede wszystkim te osoby, u których w wywiadzie rodzinnym pojawia się zawał serca. Ryzyko tego groźnego problemu może wynikać także z predyspozycji genetycznych. Stąd też, wśród badań, które wykonuje osoba z grupy podwyższonego ryzyka, konieczne jest także oznaczanie poziomu homocysteiny.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które mogą być genetycznie zagrożone udarem bądź też chorobą wieńcową. Oczywiście, na ich wystąpienie wpływa szereg czynników – niemniej jednak, za część przypadków wprost, za inne zaś pośrednio, odpowiada homocysteina. Zbadanie jej poziomu we krwi nie jest skomplikowane, stąd też warto znać ten wynik, aby w razie potrzeby móc skutecznie zainterweniować – póki nie będzie na to za późno.

Norma homocysteiny

Homocysteina norma, która oznaczana jest standardowo w granicach 5-15 mol/l, niebezpieczna może być także w mniejszych ilościach. Stąd też, część specjalistów uznaje za bezpieczną wartość poniżej 10 mol/l – dodatkowo, należy rozróżnić tę normę w zależności od płci, wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Niemniej, pamiętać też trzeba, że homocysteina jest niebezpieczna dla każdego i może spowodować bardzo poważne reperkusje zdrowotne u osób w każdym wieku.

Cena badania homocysteiny

Jeśli chodzi o badanie, w którym oznaczana jest homocysteina cena waha się z reguły od 30 do 70 złotych, w zależności od wykonującego je ośrodka. Jest to badanie specjalistyczne, stąd też jego koszt jest stosunkowo akceptowalny – w przypadku osób, u których homocysteina może wyrządzić duże szkody, jest to wsparcie nie do przecenienia.

Czytaj więcej: https://zdrowy.net/zdrowie/homocysteina/

Badanie homocysteiny polega na pobraniu krwi na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Przed jego wykonaniem można skonsultować z lekarzem dietę – część składników, między innymi zioła, warto wykluczyć z niej przynajmniej na 48 godzin przed badaniem, mogą one bowiem zafałszować finalny wynik.

Powikłania z powodu homocysteiny

W przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny, działania należy podjąć jak najszybciej – bowiem niekontrolowany, potrafi on rosnąć bardzo szybko. Niebagatelne znaczenie ma tu suplementacja witamin, przede wszystkim B6 i B12, a także kwasu foliowego. W przypadku, gdy poziom homocysteiny w osoczu był podwyższony, należy także powtórzyć badania kontrolne w przyszłości – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Homocysteina może być tykającą bombą w organizmie człowieka. Jeśli jest w nadmiarze, często atakuje z zaskoczenia, a szkody, które wyrządza, postępują bardzo szybko. Nadmiar ten uszkadza tętnice, a także powoduje zmiany miażdżycowe. Tak naprawdę, zagrożony jest każdy człowiek, który nie dba o właściwą dietę i nawyki. Niemniej, szczególną ostrożność muszą zawsze zachować te osoby, które są genetycznie zagrożone tego typu zmianami. Dobra wiadomość jest taka, że wykryte zagrożenie stosunkowo prosto jest zastopować. Trzeba jednak o nim wiedzieć – i dlatego powinniśmy się badać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2